قابلیت Windows Sandbox معرفی شد؛ محیطی امن و مجازی در ویندوز 10 برای بررسی فایل‌های مشکوک

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی مایکروسافت، ویندوز 10 بزودی قابلیتی جدید با عنوان Windows Sandbox را دریافت می‌کند که کاربران می‌توانند با استفاده از آن، بدون نگرانی و به صورت امن فایل‌های مشکوک .exe را به اجرا در آورند.

در حال حاضر کاربران حرفه‌ای سیستم عامل ویندوز برای اجرای فایل‌های اجرایی مشکوک بر روی سیستم خود از برنامه‌های ماشین مجازی (Virtual Machine) استفاده می‌کنند. این برنامه‌ها امکان دسترسی سریع به یک نسخه از سیستم عامل ویندوز را فراهم می‌کنند و اجرای فایل‌های مخرب بر روی آن‌ها که ممکن است امنیت کلی سیستم را مختل کند تاثیری بر روی سیستم عامل اصلی نخواهد گذاشت. اما به نظر می‌رسد مایکروسافت در نظر دارد در آینده نزدیک این ترفند را بسیار ساده‌تر در اختیار کاربران سیستم عامل ویندوز 10 قرار دهد.

این کمپانی اخیراً اعلام کرده است که مشغول کار بر روی یک قابلیت جدید با نام Windows Sandbox برای ویندوز 10 است که یک فضای امن و ایزوله شده را برای اجرای این فایل‌های اجرایی مشکوک در اختیار کاربران قرار می‌دهد. طبق اطلاعات منتشر شده از سوی مایکروسافت این قابلیت در سال آینده میلادی در اختیار عموم کاربران ویندوز 10 قرار می‌گیرد و با تنها چند کلیک یک محیط دسکتاپ موقت و ایزوله شده را برای برنامه‌های مختلف فراهم می‌کند.

Windows Sandbox به گونه‌ای طراحی شده است که امن و قابل حذف باشد. هنگامی که کار کاربران در این فضای مجازی به پایان برسد، ویندوز 10 قادر خواهد بود این محیط و تمامی پردازش‌های موجود در آن را به صورت کامل از سیستم کاربران پاک کند. برای استفاده از این قابلیت، دیگر نیازی به استفاده از برنامه‌های ماشین مجازی نخواهد بود اما کاربران باید قابلیت‌های مربوط به مجازی سازی ویندوز 10 را در بایاس سیستم خود فعال کنند.

مایکروسافت اعلام کرده است که با توجه به اینکه قابلیت Windows Sandbox برای کاربران حرفه‌ای طراحی شده است تنها در نسخه Pro و Enterprise از ویندوز 10 در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. در اطلاعیه منتشر شده از سوی مایکروسافت برای معرفی این قابلیت آمده است:


تاکنون چند بار اتفاق افتاده است که یک فایل اجرایی را دانلود کرده باشید اما از اجرای آن بیم داشته باشید؟ آیا در موقعیتی قرار گرفته‌اید که نیازی به نصب یک نسخه تمیز از ویندوز 10 داشته باشید اما قصد نداشته باشید از ماشین‌های مجازی استفاده کنید؟ ما نیز در مایکروسافت بارها و بارها با این موقعیت‌ها روبرو شده‌ایم، به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم قابلیت Windows Sandbox را توسعه دهیم که یک محیط دسکتاپ ایزوله و موقت را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید در آن بدون ترس نرم افزارهای مشکوک را به اجرا در آورید. تمامی برنامه‌های نصب شده تنها در این محیط باقی می‌مانند و نمی‌توانند بر روی محیط میزبان خود تاثیری بگذارند. هنگامی که Windows Sandbox بسته شود تمامی فایل‌ها و نرم افزارهای آن به صورت کامل پاک می‌شود.

استفاده از Windows Sandbox ایده جالبی برای بررسی برنامه‌های اجرایی مشکوک است. کاربران با فعال سازی این قابلیت در ویندوز 10 نسخه‌ای سبک و با حجمی در حدود 100 مگابایت از این سیستم عامل در اختیار خواهند داشت که تمامی پردازش‌های آن به صورت مستقل صورت می‌گیرد و هسته آن به گونه‌ای طراحی شده است که از سیستم عامل میزبان خود استقلال کامل داشته باشد.

انتظار می‌رود قابلیت Windows Sandbox برای اولین بار در نسخه 18305 از ویندوز 10 یا جدیدتر از آن در اختیار کاربران عضو حلقه سریع از برنامه Windows Insider قرار بگیرد. مایکروسافت اعلام کرده است که سیستم میزبان این قابلیت به حداقل چهار گیگابایت حافظه رم و یک گیگابایت فضای ذخیره‌سازی نیاز خواهد داشت. هنوز اطلاعات دقیقی از اینکه این قابلیت در چه زمانی در اختیار عموم کاربران ویندوز 10 قرار می‌گیرد منتشر نشده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *